2021
Winner Open Water by Caleb Azumah Nelson Shortlist The Manningtree Witches by AK Blakemore Fault Lines by Emily Itami The Stranding by Kate Sawyer |
|
Search here:Click here to load this Caspio Cloud Database
Create a Free Online Database |
2020
Winner Love After Love by Ingrid Persaud Shortlist Big Girl, Small Town by Michelle Gallen The Family Tree by Sairish Hussain All the Water in the World by Karen Raney |
|
2019
Winner The Confessions of Frannie Langton by Sara Collins Shortlist Diary of a Somebody by Brian Bilston Queenie by Candice Carty-Williams The Other Half of Augusta Hope by Joanna Glen |
|
2018
Winner The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle by Stuart Turton Shortlist Pieces of Me by Natalie Hart An Unremarkable Body by Elisa Lodato Meet Me at the Museum by Anne Youngson |
|
2017
Winner Eleanor Oliphant is Completely Fine by Gail Honeyman Shortlist The Clocks in the House All Tell Different Times by Xan Brooks Montpelier Parade by Karl Geary The Haunting of Henry Twist by Rebecca F John |
|
2016
Winner Golden Hill by Francis Spufford Shortlist The Good Guy by Susan Beale My Name is Leon by Kit de Waal The Words in My Hand by Guinevere Glasfurd |
|
2015
Winner The Loney by Andrew Michael Hurley Shortlist Spill Simmer Falter Wither by Sara Baume The Girl in the Red Coat by Kate Hamer Things We Have In Common by Tasha Kavanagh |
|
2014
Winner Elizabeth is Missing by Emma Healey Shortlist A Song for Issy Bradley by Carys Bray Academy Street by Mary Costello Chop Chop by Simon Wroe |
|
2013
Winner The Shock of the Fall by Nathan Filer Shortlist Idiopathy by Sam Byers Meeting the English by Kate Clanchy Marriage Material by Sathnam Sanghera |
|
2012
Winner The Innocents by Francesca Segal Shortlist The Notable Brain of Maximilian Ponder by JW Ironmonger Snake Ropes by Jess Richards The Bellwether Revivals by Benjamin Wood |
|
2011
Winner Tiny Sunbirds Far Away by Christie Watson Shortlist City of Bohane by Kevin Barry The Last Hundred Days by Patrick McGuinness Pao by Kerry Young |
|
2010
Winner Witness the Night by Kishwar Desai Shortlist Coconut Unlimited by Nikesh Shukla The Temple Goers by Aatish Taseer Not Quite White by Simon Thirsk |
|
2009
Winner Beauty by Raphael Selbourne Shortlist The Finest Type of English Womanhood by Rachel Heath John the Revelator by Peter Murphy The Girl with Glass Feet by Ali Shaw |
|
2008
Winner The Outcast by Sadie Jones Shortlist The Behaviour of Moths by Poppy Adams Inside the Whale by Jennie Rooney Child 44 by Tom Rob Smith |
|
2007
Winner What Was Lost by Catherine O'Flynn Shortlist A Golden Age by Tahmima Anam Gifted by Nikita Lalwani Mosquito by Roma Tearne |
|
2006
Winner The Tenderness of Wolves by Stef Penney Shortlist The Meaning of Night by Michael Cox Cloth Girl by Marilyn Heward Mills The Amnesia Clinic by James Scudamore |
|
2005
Winner The Harmony Silk Factory by Tash Aw Shortlist 26a by Diana Evans The Short Day Dying by Peter Hobbs Gem Squash Tokoloshe by Rachel Zadok |
|
2004
Winner Eve Green by Susan Fletcher Shortlist Jonathan Strange & Mr Norrell by Susanna Clarke The Land as Viewed from the Sea by Richard Collins The Maze by Panos Karnezis |
|
2003
Winner Vernon God Little by DBC Pierre Shortlist Buddha Da by Anne Donovan An Evening of Long Goodbyes by Paul Murray An Empty Room by Talitha Stevenson |
|
2002
Winner The Song of Names by Norman Lebrecht Shortlist The End of My Tether by Neil Astley Homage to a Firing Squad by Tariq Goddard The Impressionist by Hari Kunzru |
|
2001
Winner Something Like a House by Sid Smith Shortlist The Oversight by Will Eaves Burning Worm by Carl Tighe August by Gerard Woodward |
|
2000
Winner White Teeth by Zadie Smith Shortlist Under the Skin by Michel Faber Danny Boy by Jo-Ann Goodwin Born Free by Laura Hird |
|
1999
Winner White City Blue by Tim Lott Shortlist The Great Ideas by Suzanne Cleminshaw Our Fathers by Andrew O'Hagan A Foreign Country by Francine Stock |
|
1998
Winner The Last King of Scotland by Giles Foden Shortlist Shopping by Gavin Kramer The Restraint of Beasts by Magnus Mills Jelly Roll by Luke Sutherland |
|
1997
Winner The Ventriloquist’s Tale by Pauline Melville Shortlist One Day as a Tiger by Anne Haverty The Underground Man by Mick Jackson Beach Boy by Ardashir Vakil Eclipse of the Sun by Phil Whitaker |
|
1996
Winner The Debt to Pleasure by John Lanchester Shortlist Reading In the Dark by Seamus Deane The Arizona Game by Georgina Hammick Mother of Pearl by Mary Morrissy |
|
1995
Winner Behind the Scenes at the Museum by Kate Atkinson Shortlist Gagarin & I by Stephen Blanchard Morvern Callar by Alan Warner |
|
1994
Winner The Longest Memory by Fred D'Aguiar |
|
1993
Winner Saving Agnes by Rachel Cusk |
|
1992
Winner Swing Hammer Swing! by Jeff Torrington |
|
1991
Winner Alma Cogan by Gordon Burn |
|
1990
Winner The Buddha of Suburbia by Hanif Kureishi |
|
1989
Winner Gerontius by James Hamilton-Paterson |
|
1988
Winner The Comforts of Madness by Paul Sayer |
|
1987
Winner The Other Garden by Francis Wyndham |
|
1986
Winner Continent by Jim Crace |
|
1985
Winner Oranges Are Not the Only Fruit by Jeanette Winterson |
|
1984
Winner A Parish of Rich Women by James Buchan |
|
1983
Winner Flying to Nowhere by John Fuller |
|
1982
Winner On the Black Hill by Bruce Chatwin |
|
1981
Winner A Good Man in Africa by William Boyd |
|
1975
Winner The Improbable Puritan: A Life of Bulstrode Whitelock by Ruth Spalding |
|
1974
Winner The Life & Death of Mary Wollstonecraft by Claire Tomalin |
|