2021
Winner The Kids by Hannah Lowe Shortlist All the Names Given by Raymond Antrobus A Blood Condition by Kayo Chingonyi Eat Or We Both Starve by Victoria Kennefick |
|
Search here:Click here to load this Caspio Cloud Database
Create a Free Online Database |
2020
Winner The Historians by Eavan Boland Shortlist The Air Year by Caroline Bird My Darling from the Lions by Rachel Long Citadel by Martha Sprackland |
|
2019
Winner Fleche by Mary Jean Chan Shortlist Surge by Jay Bernard The Mizzy by Paul Farley Reckless Paper Birds by John McCullough |
|
2018
Winner Assurances by JO Morgan Shortlist Us by Zaffar Kunial Soho by Richard Scott Three Poems by Hannah Sullivan |
|
2017
Winner Inside the Wave by Helen Dunmore Shortlist Kumukanda by Kayo Chingonyi On Balance by Sinéad Morrissey Useful Verses by Richard Osmond |
|
2016
Winner Falling Awake by Alice Oswald Shortlist Sunshine by Melissa Lee-Houghton Say Something Back by Denise Riley Let Them Eat Chaos by Kae Tempest |
|
2015
Winner 40 Sonnets by Don Paterson Shortlist Physical by Andrew McMillan The Observances by Kate Miller Talking Dead by Neil Rollinson |
|
2014
Winner My Family and Other Superheroes by Jonathan Edwards Shortlist The Whole and Rain-domed Universe by Colette Bryce A Double Sorrow: Troilus and Criseyde by Lavinia Greenlaw The Cartographer Tries to Map a Way to Zion by Kei Miller |
|
2013
Winner Drysalter by Michael Symmons Roberts Shortlist Dante, The Divine Comedy by Clive James Division Street by Helen Mort Hill of Doors by Robin Robertson |
|
2012
Winner The Overhaul by Kathleen Jamie Shortlist Bee Journal by Sean Borodale The World’s Two Smallest Humans by Julia Copus People Who Like Meatballs by Selima Hill |
|
2011
Winner The Bees by Carol Ann Duffy Shortlist Night by David Harsent Fiere by Jackie Kay November by Sean O'Brien |
|
2010
Winner Of Mutability by Jo Shapcott Shortlist Standard Midland by Roy Fisher The Wrecking Light by Robin Robertson New Light for the Old Dark by Sam Willetts |
|
2009
Winner A Scattering by Christopher Reid Shortlist Angels over Elsinore by Clive James One Eye’d Leigh by Katherine Kilalea Darwin: A Life in Poems by Ruth Padel |
|
2008
Winner The Broken Word by Adam Foulds Shortlist For All We Know by Ciaran Carson Sunday at the Skin Launderette by Kathryn Simmonds Salvation Jane by Greta Stoddart |
|
2007
Winner Tilt by Jean Sprackland Shortlist The Speed of Dark by Ian Duhig The Space of Joy by John Fuller Look We Have Coming to Dover! by Daljit Nagra |
|
2006
Winner Letter to Patience by John Haynes Shortlist The Book of Blood by Vicki Feaver District and Circle by Seamus Heaney Dear Room by Hugo Williams |
|
2005
Winner Cold Calls by Christopher Logue Shortlist Legion by David Harsent Lucky Day by Richard Price Marabou by Jane Yeh |
|
2004
Winner Corpus by Michael Symmons Roberts Shortlist These Days by Leontia Flynn Ghosts by John Fuller Ground Water by Matthew Hollis |
|
2003
Winner Landing Light by Don Paterson Shortlist Minsk by Lavinia Greenlaw Ink Stone by Jamie McKendrick Hard Water by Jean Sprackland |
|
2002
Winner The Ice Age by Paul Farley Shortlist Something for the Ghosts by David Constantine Voodoo Shop by Ruth Padel The Beautiful Lie by Sheenagh Pugh |
|
2001
Winner Bunny by Selima Hill Shortlist The Age of Cardboard and String by Charles Boyle If I Don’t Know by Wendy Cope Panoramic Lounge-Bar by John Stammers |
|
2000
Winner The Asylum Dance by John Burnside Shortlist Conjure by Michael Donaghy Collected Poems by RF Langley Floods by Maurice Riordan Granny Scarecrow by Anne Stevenson |
|
1999
Winner Beowulf by Seamus Heaney Shortlist Approximately Nowhere by Michael Hofmann Alcestis by Ted Hughes The Eyes by Don Paterson |
|
1998
Winner Birthday Letters by Ted Hughes Shortlist The Boy from the Chemist is Here to See you by Paul Farley The Wasting Game by Philip Gross |
|
1997
Tales from Ovid by Ted Hughes Shortlist CloudCuckooLand by Simon Armitage Sugar-Paper blue by Ruth Fainlight Violet by Selima Hill Assembling a Ghost by Peter Redgrove |
|
1996
Winner The Spirit Level by Seamus Heaney Shortlist Safe As Houses by UA Fanthorpe The Thing in the Gap-Stone Stile by Alice Oswald Expanded Universes by Christopher Reid The Wound-dresser’s Dream by Pauline Stainer |
|
1995
Winner Gunpowder by Bernard O'Donoghue Shortlist The Dead Sea Poems by Simon Armitage The Shadow of Hiroshima and other film/poems by Tony Harrison Rest for the Wicked by Glyn Maxwell |
|
1994
Winner Out of Danger by James Fenton |
|
1993
Winner Mean Time by Carol Ann Duffy |
|
1992
Winner The Gaze of the Gorgon by Tony Harrison |
|
1991
Winner Gorse Flies by Michael Longley |
|
1990
Winner Daddy, Daddy by Paul Durcan |
|
1989
Winner Shibboleth by Michael Donaghy |
|
1988
Winner The Automatic Oracle by Peter Porter |
|
1987
Winner The Haw Lantern by Seamus Heaney |
|
1986
Winner Stet by Peter Reading |
|
1985
Winner Elegies by Douglas Dunn |
|
1971
Winner Mercian Hymns by Geoffrey Hill |
|